Global home iconMiTek Global Home

Belki „Posi-Joists” – ekonomiczny wybór

Proste porównanie  ceny za metr bieżący belek “posi-joists” z belkami innego typu nie pokazuje prawdziwego obrazu kosztów. należy mianowicie uwzględnić kilka innych aspektów;
1.  Ile belek potrzeba na całą podłogę ?
Zwykle na strop będzie potrzebne znacznie mniej elementów. Różnica to może wynosić do 30%.
Ma to wpływ nie tylko na koszt samych belek ale i obniżenie kosztu prac montażowych. Przyśpiesza też prace budowlane.

2. Ile czasu trzeba poświęcić na montaż stropu  ?
W belkach z litego drewna jak i typu „I” robotnicy budowlani z reguły muszą  wiercić  wiele otworów.  Zwykle wymaga tego instalacja elektryczna oraz hydrauliczna. Coraz częściej spotykane systemy wentylacji mechanicznej oraz rekuperacji ciepła często potrzebują przejść przez belki stropowe. Wiercenie wymaga czasu i podnosi koszty prac budowlanych.  To wszystko należy wziąść pod uwagę poszukując najbardziej ekonomicznego rozwiązania.

3.  Ile będą kosztowały materiały do stężenia ?
Typowa szerokość belek “posi-joists” wynosi  72mm lub 97mm.  Dzięki tak szerokiemu podparciu elementy są stabilne.  Stężenie tzw. “żebrem rodzielczym” (belką przechodzącą w poprzek belek) jest wymagane dopiero gdy rozstaw pomiędzy podporami przekroczy 4m.  W przeciwieństwie do innych systemów stropowych, nie ma tu wymogów wstawiania elementów stężających pod kątem, co też redukuje czas i koszt materiałów do montażu stropu.
W konstrukcjach szkieletowych belki “posi-joists” nie wymagają stężania tymczasowego.