fbpx

Belki Posi-Joists – ekonomiczny wybór

Proste porównanie ceny za metr bieżący belek “posi-joists” z belkami innego typu nie pokazuje prawdziwego obrazu kosztów. Należy mianowicie uwzględnić kilka innych aspektów:

1. Ile belek potrzeba na całą podłogę ?
Zwykle na strop będzie potrzebne znacznie mniej elementów. Różnica to może wynosić do 30%.
Ma to wpływ nie tylko na koszt samych belek, ale i obniżenie kosztu prac montażowych. Przyśpiesza też prace budowlane.

2. Ile czasu trzeba poświęcić na montaż stropu ?
W belkach z litego drewna, jak i typu „I” robotnicy budowlani z reguły muszą wiercić wiele otworów. Zwykle wymaga tego instalacja elektryczna oraz hydrauliczna. Coraz częściej spotykane systemy wentylacji mechanicznej oraz rekuperacji ciepła często potrzebują przejść przez belki stropowe. Wiercenie wymaga czasu i podnosi koszty prac budowlanych. To wszystko należy wziąść pod uwagę poszukując najbardziej ekonomicznego rozwiązania.

3. Ile będą kosztowały materiały do stężenia ?
Typowa szerokość belek “posi-joists” wynosi 95 mm lub 120 mm. Dzięki tak szerokiemu podparciu elementy są stabilne. Stężenie tzw. “żebrem rodzielczym” (belką przechodzącą w poprzek belek) jest wymagane dopiero gdy rozstaw pomiędzy podporami przekroczy 4m. W przeciwieństwie do innych systemów stropowych, nie ma tu wymogów wstawiania elementów stężających pod kątem, co też redukuje czas i koszt materiałów do montażu stropu.

Mitek Industries Polska Sp. z o.o.
ul. Spółdzielcza 10 | 59-220 Legnica
tel. 76-8628988

e-mail: kontakt@dachymitek.pl