PŁYTKA KOLCZASTA
Nowoczesny łącznik do litego drewna
70 lat konstrukcji dachowych z płytkami kolczastymi
Płytki kolczaste zaczęto stosować od początku lat 50-tych, początkowo w USA a potem na całym świecie.
W Europie nowa technologia w produkcji konstrukcji przyjęła się w latach sześćdziesiątych najpierw w Szwajcarii, Norwegii, Belgii. W 1976 powstały pierwsze europejskie zakłady płytek kolczastych (do tej pory importowanych z USA). System zdobywał sobie coraz większą popularność w budownictwie np. w Szwecji w 1970r. w tej technologii wykonano zaledwie 1% więźb, w 1980 – już 40% a obecnie 99%. . Poza Europą i Ameryką Północną, konstrukcje wykorzystujące płytki kolczaste są stosowane powszechnie w regionie Afryki południowej, w Azji Płd.-Wschodniej, Ameryce Południowej i Australii.
Płytka kolczasta jako łącznik
Płytki kolczaste to nowoczesne łączniki do konstrukcji drewnianych. Jest to blacha o grubości 0,9 mm do 3,0 mm z wytłoczonymi z jednej strony kolcami. Po wprasowaniu z obu stron w dołożone do siebie elementy tarcicy tworzy mocne, stabilne połączenie o przewidywalnych parametrach. Wprasowywanie dokonuje się za pomocą pras o nacisku min. 18 ton.
Płytka kolczasta pozwala na wykonywanie prefabrykowanych konstrukcji z litego drewna. Konstrukcja dachu jest dostarczana z fabryki na plac budowy. Tutaj jest szybka montowana w całość.
Podstawowe zalety płytki kolczastej
Podstawową zaletą kolczastych płytek łącznikowych jest ich zdolność łączenia elementów tarcicy w jedną płaszczyznę, gwarantując przy tym dużą siłę połączeń o niezmiennej i przewidywalnej wytrzymałości. W przeciwieństwie do stali, betonu i tworzyw sztucznych, łączenie elementów tarcicy w celu uzyskania ekonomicznych połączeń o dużej sile zawsze było problemem. Tarcica jako materiał konstrukcyjny ma znakomitą relację wytrzymałości do wagi. Jest łatwa do stosowania na placu budowy. Jednakże konstrukcje z tarcicy często nie mogły osiągnąć pełni możliwości jaki daje materiał z powodu relatywnie słabych połączeń.
Płytki łącznikowe MiTek działają w specyficzny sposób, równomiernie przejmując obciążenie z jednego elementu i przenosząc je poprzez łącznik na stykający się z nim drugi element. Ponieważ poprzez łączniki MiTek unika się koncentracji naprężeń, często występujących przy połączeniach gwoździowych i klejonych, w wielu przypadkach jest możliwe uzyskanie połączeń tak mocnych jak sama tarcica. W ten sposób, na projekt większy wpływ ma wytrzymałość samego materiału konstrukcyjnego – tarcicy, niż minimalnych jego odcinków odpowiednich do połączeń. Inną zaletą wynikająca ze sposobu działania płytek łącznikowych MiTek to fakt, że z uwagi na przenoszenie obciążenia przez wiele zintegrowanych kolców, na wytrzymałość nie wpływają w niekorzystny sposób małe miejscowe wady drewna.
Mitek Industries Polska Sp. z o.o.
ul. Poznańska 29K 59-220 Legnica
tel. 76-8628988 e-mail: biuro@mitek.pl