Stropy drewniane
Zastosowanie stropów drewnianych w konstrukcji budynku powinno zostać przemyślane już na etapie wstępnego doboru technologii w jakiej obiekt zostanie wykonany. Pozwoli to na zmniejszenie kosztów poszczególnych części budynku.
Dobrze wykonane stropy drewniane, z zastosowaniem odpowiednich warstw dociążających i izolacyjnych (poprawa właściwości akustycznych stropu), charakteryzują się 50 % mniejszym ciężarem niż tradycyjne stropy ceramiczne i żelbetowe. Dlatego wykonanie drewnianego stropu gwarantuje nam możliwość zastosowania cieńszych ścian nośnych a także mniejszych fundamentów.
Prawidłowe wykonanie stropu drewnianego, a także innych konstrukcji z drewna litego, wiąże się z zastosowaniem odpowiedniej jakości materiałów. Wilgotność drewna nie powinna przekraczać 18 % w konstrukcjach chronionych przed zawilgoceniem i 23 % w konstrukcjach pracujących na otwartym powietrzu. Zastosowanie drewna o dużej wilgotności w elementach konstrukcji powoduje jego pękanie i odkształcanie się, a także mogą się na nim rozwijać grzyby. Błędne jest także stosowanie drewna nadmiernie wysuszonego, ponieważ wchłaniając wilgoć z otoczenia pęcznieje, ulega deformacjom i paczeniu. Szczególną uwagę należy poświęcić ochronie elementów z drewna przed działaniem warunków atmosferycznych podczas transportu, składowania i montażu tak, aby zapobiec zawilgoceniu drewna.
Przykładowe rozwiązanie warstw stropu drewnianego
Mitek Industries Polska Sp. z o.o.
ul. Spółdzielcza 10 | 59-220 Legnica
tel. 76-8628988
e-mail: mitek.polska@mii.com